Methionin
Jak může methionin podpořit dobré úspěchy v reprodukci?
(MAUREEN HANSON)
Phil Cardoso, docent věd o zvířatech z University Illinois tvrdí, že výživa dojnic je předpisem k jejich zdraví, výkonnosti a správné reprodukci.
Na nedávném webináři, pořádaném radou pro reprodukci mléčného skotu Cardoso prozkoumal vzájemný vztah mezi doplňky stravy s methioninem chráněným v bachoru a jeho potenciálně příznivými účinky na reprodukci.
Můžeme dosáhnout vysoké mléčné užitkovosti a úspěšné reprodukce současně, ale k tomu, aby dojnice zvládla obojí, je potřeba krmit nutričně bohatou krmnou směsí, uvedl. Také prohlásil, že snaha o zmírnění negativní proteinové bilance v období stání na sucho, definované jako přibližně 3 týdny před a 3 týdny po otelení mohou mít negativní vliv na reprodukční cyklus.
Uvedl: Vyvážení přechodných dávek, založených na hrubém proteinu již není považováno za užitečné. U vysokoprodukčních dojnic, zejména na druhé a další laktaci se ukázalo, že zvýšené hladiny cirkulujícího mléčného dusíku v moči (MUN), způsobené překrmováním bílkovinami mají škodlivý vliv na funkci jater a dělohy.
Konkrétně vysoké hladiny MUN mohou snižovat pH v děloze, což nevytváří vhodné podmínky pro zabřezávání. Tohle platí zejména s první inseminací, kdy je pravděpodobné, že jsou krávy na vrcholu laktace a jejich játra neodbourávají dusík tak spolehlivě jako v pozdější fázi laktace.
Spíše než se zaměřovat na hrubý protein, doporučil zaměřit se na suplementaci specifickými aminokyselinami k podpoře plodnosti a pro udržení březosti. Dle NRC standardů patří methionin a lysin v období laktace k nejvíce limitujícím aminokyselinám ve výživě dojnic. Mezi jeho doporučení patřilo tyto a další aminokyseliny dodávat prostřednictvím metabolizovatelných proteinů, a to v množství 1200 g denně v období stání na sucho s cílem vedoucím k zisku dalšího telete a zároveň podpoření laktace.
Cardoso sdílel svůj seznam sedmi faktorů vedoucích k úspěšnému zabřeznutí
- Minimalizovat ztráty tělesné kondice a úspěšně vyřešit poporodní infekce dělohy
- Detekovat říji a inseminovat ve správný čas (den 0)
- Ovulace a následné oplození nejkvalitnějšího oocytu (den 1)
- Včasné zachycení zvýšené sekrece progesteronu (3. 7den)
- Zjistit včasnou a přiměřenou produkci histotrofů (6. 13. dnů)
- Mít velké embryo, produkující adekvátní hladiny interferonu tau (14. 18. dnů)
- Rozpoznání březosti matkou po sekreci prostaglandinu v děloze (16. 18. dnů)
Zatímco na úspěchu musí společně pracovat mnoho faktorů managementu a výživy, Cardoso tvrdí, že zajištěním methioninu v ;krmivu, který je chráněný v bachoru můžeme napřímo ovlivnit výše zmíněné body 1, 6 a 7.
Vysvětlil, že krávy, které mají po porodu zajištěny všechny potřebné prvky konkrétně správné aminokyseliny, tak jsou schopny generovat cytokiny, protilátky a buněčnou proliferaci potřebnou k odstranění infekcí a správnou regeneraci dělohy (bod 1).
Po dosažení březosti, Cardoso zaznamenal výzkum založený na důkazech, kdy suplementace methioninem vede k větším embryím a zároveň také k větší životaschopnosti embryí, což napomáhá k dosažení výše zmíněného bodu 6. To se může stát, protože vyšší hladiny polynenasycených mastných kyselin dodávaných prostřednictvím metabolizovatelného proteinu pomohou přeměnit prostaglandin na cholesterol, který poté produkuje vyšší hladiny progesteronu. Tato podpora umožňuje embryu prospívat a krávě naopak signalizovat březost a tím i přerušení cyklování (bod 7).
Cardoso. Zmínil také, že tenhle přístup může vyžadovat také změny paradigmatu ve způsobu, jakým o výživě přemýšlíme. Nejúčinnější formulací často není ta, která maximalizuje plný potenciál.
Přeložila: Ing. Nikola Horáková
(Zdroj: Dairy Herd)