Přehlídka dcer Lubina a Kunín 2019
Jarní přehlídka dcer v podnicích Mléčná farma Lubina spol.s.r.o. a VFU BRNO ŠZP Nový Jičín
Předpověď počasí sice vypadala dosti aprílově, ale nakonec se vyčasilo a v den přehlídk, ve středu 17. dubna, dokonce i vysvitlo sluníčko. Více jak 50 chovatelů a příznivců Holštýnského skotu ´tak mohlo nerušeně sledovat přehlídku dcer po býcích SUPER C NXB – 294, MODESTO NEO – 448, ROBBEN NEO- 531, ROMAN NEO- 532 a CLOUDY NMXB-088.
Tato přehlídka dcer byly spojena s prohlídkou farem a prezentací na novinek CBS-Genetics a přednáškou Ing. Antonína Lopatáře z firmy Milkprogres na téma „Jak přežít tepelný stres.“
Mléčná farma Lubina spol.s.r.o.
Ráno po prezenci nás v Lubině přivítal jednatel společnosti Ing. Kristán Roik. Sdělil nám základní údaje o podniku a taky pár plánů do budoucna, jako třeba rozšíření paralelní dojírny na 2 x 18 stání. Firma vznikla v roce 1993 privatizací původního JZD „Družba“. Od počátku byla zaměřená na výrobu mléka. Dnes hospodaří celkem na cca 2300 ha půdy, z toho je 500 ha orné.
Chov skotu
Původní VKK byl postaven v roce 1976. Nová paralelní dojírna 2 x 14 v roce 2004. Nová porodna v roce 2005. První plachtová stáj v roce (354 ustajovacích míst v roce 2006 a druhá produkční stáj z purpanelu (420 ustajovacích míst) v roce 2013. Nové kejdové hospodářství v roce 2008, systém odchovu telat v roce 2015 a nová silážní jáma v roce 2017
Původní stádo nížinného skotu bylo holštynizováno a postupně zvětšováno vlastním odchovem, nákupem z okolních chovů i opakovaným dovozem, na nynějších 900 ks krav. Telata jsou zde odchovávána do 5-ti měsíců věku a pak jejich odchov pokračuje kooperací, v rámci holdingu, ve společnosti MORAVAN a.s. až do otelení a vracejí se už jako prvotelky zpět do Lubiny.
Aktuální užitkovost na farmě:
Vlastní Přehlídku začaly typicky bíle zbarvené čtyři dcery býka Modesto NEO-448 (Mogul x Robust), který je mezi chovateli velmi oblíben pro svou vynikající vlastní plodnost RPH 110, která se opírá o téměř 13 000 inseminací. Jeho dcer mají dobrá vemena, složky a
dlouhověkost. Asi nejpěknější dcerkou Modesta byla kráva č. 311430-981, která nadojila za 305 dní 1. laktace 11270 kg mléka při složkách 3,98 %T a 3,25 %B. Její celkové hodnocení bylo G+83 a vemeno G+84.
Další čtveřicí krav, které se nám předvedly, byly dcery býka SUPER C NXB – 294 (Supershot x Mogul). Taky tento býk má velmi dobrou vlastní březost RPH 110 která vychází z více jak 6000 inseminací. K jeho devizám rozhodně patří výborná produkce, pozitivní složky, střední rámce, dobrou dlouhověkost a snadné porody. Velmi pěkná byla černá kráva 329920-981, která nadojila na poslední KU 32,5 kg mléka při solidních složkách.
Poslední skupinou by ly 3 dcery býka Cloudy NXB- 088 (Epic x Planet), který přenáší na své dcery dobrou produkci při solidních složkách, pěkná vemena a solidní dlouhověkost.
Z této trojice se nejvíce líbila urostlá kravka na druhé laktaci č. 311401-981, která byla celkově hodnocena G+84 a vemeno rovněž G+84.
Po přehlídce nás hlavní zootechnik farmy Ing. David Pustějovský provedl farmou a odpovídal na četné dotazy chovatelů.
Po kratším přejezdu po místních komunikací, jsme se dostali do Kunína na stáj podniku VFU Brno ŠZP Nový Jičín.
Školní zemědělský podnik vznikl k 1.1.1970 s cílem realizace pedagogické a vědeckovýzkumné činnosti, v průběhu sedmdesátých let se půdní držba ustálila na 7 000 ha. Z počátku byla zemědělská výroba zajištována prostřednictvím devíti hospodářství: Nový Jičín-Žilina, Nový Jičín-Bludovice, Šenov u Nového Jičína, Kunín, Suchdol nad Odrou, Bartošovice, Příbor, Štramberk a Ženklava. Koncem roku 1972 zaniklo hospodářství Suchdol nad Odrou převodem půdního fondu na tamní zemědělské družstvo. Školní zemědělský podnik vznikl jako příspěvková organizace s vlastním rozpočtem. V roce 1975 byla provedena reorganizace tak, že byly z osmi hospodářství vytvořeny čtyři výrobní závody. Počet středisek se posléze rozšířil o středisko Účelové honitby a středisko Účelové činnosti, zajišťující výuku studentů VŠV Brno. V roce 1983 se ŠZP stal uživatelem honitby o výměře 1888 ha k výukovým a výzkumným účelům. V roce 1985 byla vybudována na časti honitby mezi Kunínem a Suchdolem nad Odrou obora pro dančí zvěř o rozloze 245 ha. V roce 1985 se z výrobního závodu Příbor vyčlenilo Středisko ovocné a okrasné školky. Po roce 1989 začaly organizační změny na ŠZP a následná postupná restrukturalizace podniku. V roce 1993 byl příkazem rektora k ŠZP Nový Jičín přičleněn Školní zemědělský podnik Nový Dvůr jako účelově výrobní závod Nový Dvůr.
Od 1.1.1990 je ŠZP Nový Jičín pracovištěm VFU Brno, není tak již příspěvkovou organizací, ale je součástí univerzity. V roce 2006 byly učiněny v organizační struktuře významné změny, kdy se uzemní organizace zemědělské činnosti změnila na odvětvovou a tím se snížil počet provozních jednotek na 8 a správu podniku. Od roku 2006 pokračuje postupná modernizace provozu: dojirna Kunín, stáje pro dojnice Kunín, nové zásobníky na kejdu, nový sklad na obilí. Modernizace stavajících provozů: porodna a výkrm prasat, rozsáhle opravy v areálu Šenov u Nového Jičína. Modernizací prochází též strojový park ŠZP.
V současnosti podnik obhospodařuje cca 2 850 ha zemědělské půdy, z toho 2 365 ha orné půdy, trvalých travních porostů je 483 ha a ovocná školka 2 ha.
Nosným programem zemědělské výroby je chov mléčného a masného skotu, chov prasat, odchov pernaté zvěře, produkce obilovin, olejnin, tržních plodin a plodin pro zajištění krmivové základny.
Středisko rostlinné výroby je zaměřeno z převážné části na zabezpečení produkce krmiv pro živočišnou výrobu. Obiloviny jsou v osevní struktuře zastoupeny z téměř 50 %, přičemž převážnou část produkce tvoří krmné odrůdy pšenice ozimé a ječmene ozimého, doplněné ječmenem jarním. Na části ploch obilovin jsou pěstovány sladovnické odrůdy ječmenů, část ploch pšenice ozimé slouží k množení osiv. Mimo obiloviny jsou pěstovány na části ploch plodiny pro prodej (řepka olejka, mák, množení semenného jetele, množení semen jednoletých i víceletých trav).
Chov mléčného skotu
Na provoze Kunín chovají přes 1.050 ks dojnic holštýnského plemene. Narozená telata jsou do věku dvou měsíců v boudách, které zajišťují zdravý odchov. Jalovičky jsou na tomto provoze odchovávány do stáří 6. měsíců a poté jsou převáženy na provoz v Šenově u Nového Jičína. Býčky od věku 15 dnů stáří prodávají.
Průměrná užitkovost přesáhla v roce 2018 9.600 kg mléka na krávu za normovanou laktaci při obsahu bílkovin 3,31 % a tučnosti 3,59 %. Zpracovatelem celé produkce mléka je Mlékárna Kunín. Denní dodávka mléka do mlékárny přesahuje 25.000 l mléka, takže se podnik řadí mezi největší dodavatele této mlékárny. Roční dodávka mléka již několik let přesahuje 9,5 mil. litrů mléka.
V roce 2006 byla postavena velkokapacitní stáj K 510 s kejdovou koncovkou, která je po skončení životnosti lehacích matrací v současnosti zastýlána separátem o sušině> jak 32 %. V rámci této investice byla vybudována i nová kruhová dojírna od firmy Fullwood s 32 dojícími místy, což představuje praktickou hodinovou výkonnost dojírny 200 podojených dojnic. Kvůli sloučení chovů Bartošovice a Kunín byla v listopadu roku 2016 postavena nová reprodukční stáj K 213 se stlaným provozem a šesti porodními kotci, která odpovídá nejmodernějším trendům v chovu dojnic. I ostatní stáje sloužící k chovu dojnic a k odchovu jalovic jsou se stlaným provozem. Na jaře roku 2018 byl stavebními úpravami přebudován původní kravín K400 v Šenově na novou odchovnu jalovic se stlaným provozem pro ustájení 418 ks jalovic ve věku od 6. do 17. měsíce, které mají k dispozici 462 ustájovacích míst.
Aktuální užitkovost na farmě:
Chov masného skotu a koní
V Novém Jičíně – Žilině tu chovají stádo masného skotu, které je tvořeno plemenem Limousine. Chov patří mezi přední chovy tohoto plemene v České republice.
Chov koní je umístěn ve Středisku chovu koní v Žilině u Nového Jičína. V pronajatých prostorách areálu chovu koní hospodaří firma Farma Nový Jičín – Žilina, v.o.s., která formou placené služby zajišťuje péči o koně v majetku VFU Brno i dalších chovatelů. Více informací na: www.farmanj.cz V rámci chovu jsou realizovány prodeje chovných a sportovních koní.
Chov prasat
Chov prasat tvoří cca 360 prasnic základního stáda. Prasnice jsou ustájeny v reprodukčním středisku v Šenově u Nového Jičína. Chov prasat má uzavřený obrat stáda. V mateřské pozici používáme prasnice plemene Bílé ušlechtilé, pro produkci finálních hybridů Bu x La. Do „C“ pozice používáme syntetickou linii 38 (Duroc x Pietrain) a 48 (Bílé otcovské x Pietrain). Předvýkrm je situován na samostatném provozu v Bartošovicích. Výkrm prasat je v Žilině, kde jsou prasata ustájena na hluboké podestýlce se suchým ad-libitním krmením. V celém chovu prasat je dodržován turnusový systém.
Výkrm prasat produkuje kvalitní maso, roční produkce je kolem 1.000 t.
Zde nás již očekával zootechnik Ing. Milan Boháč, který nás dovedl k první trojici předváděných dcer, které jistě nezapřely svého otce Modesta. Ten jim opět dal do vínku velmi dobrý exteriér a typické zbarvení. Dále byly předvedeny tři dcerky býka Roman NEO – 532 ( Jabir x Altaiota), který vynikávelmi dobrou vlastní plodností RPH 112 z více jak 3000 inseminací. Tento býk má velmi pěkné složky, pozitivní mléko, dobré nohy, pěknou dlouhověkost a snadné porody. Z jeho dcer se chovatelům asi nejvíce líbila plášťově černá prvotelka 312882-981, která měla harmonickou stavbu těla, velmi dobré nohy a vemeno. Celkové hodnocení bylo na úrovni G+81, z toho vemeno rovněž G+81. Dále byla velmi pěkná dcerka 330567–981, která měla celkové hodnocení G+84 a vemeno dokonce VG85.
Dále jsme viděli 2 dcery outcrossového býka Robben NEO – 351 (Tango x Jeeves), který má velmi pěknou produkci, pozitivní složky, předává svým dcerám velmi pěkný exteriér a dobrou dlouhověkost. Jelikož má snadné porody, je ho možno využít na jalovice.
Z jeho dcer byla nejhezčí kráva 330520-981 která měla na poslední KU 36,2 kg mléka a byla celkově hodnocená G + 82 a z toho vemeno taky G+82.
Rovněž se tu předvedly 3 dcerky Býka Super C, ze kterých jsme se nejvíce obdivovali urostlé krávě 330589–981, která měla velmi harmonickou stavbu těla, velmi dobré vemeno a končetiny. Poslední nádoj v KU měla 39,5 Kg.
Po přehlídce nás Ing. Boháč rovněž provedl farmou, a to jak produkční halou, tak zánovní stájí s porodnou a přípravou na porod.
Všichni jsme pak přešli do zasedací místnosti střediska účelové činnosti, ve které proběhla prezentace novinek z nabídky CBS-Genetics a rovněž pak přednáška Ing. Antonína Lopatáře na velmi zajímavé a aktuální téma „Jak přežít tepelný stres u krav.“
Chtěl byh poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě této přehlídky a budeme se těšit zase na shledanou zase na podzim v dalších chovech.